بهره گیری از فناوری بلاک چین برای کاهش مراجعات مردمی به دستگاه قضایی

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا­وسیما، گفت: مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در دو سال گذشته ­سامانه ثنا (​ثبت نام الکترونیکی) را به عنوان یگانه سامانه احراز هویت قطعی برای مبادله اطلاعات متنی­ ­راه اندازی کرده است.

این سامانه منحصر به فرد است و با استفاده از آن می‌توانیم خدمت گیرندگان و مشتریان را شناسایی و خدمت را در منطقه حضورشان ارائه کنیم.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: هم اکنون خدمتی که ارائه می‌شود ابلاغ الکترونیکی است. یعنی ابتدا به وسیله سامانه ثنا شهروندان ما احراز هویت می‌شود و در منطقه‌ای که حاضرند خدمت قضایی به آن‌ها ارایه می‌شود که این خدمت ابلاغ و آگهی الکترونیکی نامیده می‌شود.

شهریاری افزود: هم اکنون سامانه ثنا بر بستر یک سرور مرکزی­ شکل می‌گیرد، به طوری که دفاتر خدمات الکترونیکی که تعدادشان تا اواسط سال آینده به ۱۴۰۰ دفتر می‌رسد .

با استفاده از سامانه متمرکز ثنا­ می‌توانند شهروندان را احراز هویت کنند و به صورت رمز یکبار مصرف، احراز هویت شکل می‌گیرد .شهروندان میتوانند در تلفن همراه خود پس از دریافت کد رمز­ و ورود به سامانه ابلاغ به واسطه آن کد رمز، ­ابلاغ خود را ببینند.

سامانه جدید ثنای ۲

 رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: اتفاقی که در سامانه ثنای فعلی می‌افتد این است که احراز هویت در یک سرور مرکزی و متمرکز انجام می‌شود.

اما هم اکنون در حال طراحی سامانه جدید ثنای ۲ هستیم که این سامانه بر مبنای­ زنجیره بلاکی (بلاک چین) ­ شکل می‌گیرد که در این نوع شناسایی هویت مشتریان دو مرحله وجود دارد که یکی احراز هویت مشتری­ و دیگری احراز صلاحیت برای دریافت خدمت خاص است.

شهریاری افزود: در این فضا احتیاج به سازمان مرکزی برای احراز هویت نخواهیم داشت بلکه هر کدام از دفاتر الکترونیک خدمات قضایی می‌توانند شهروند را به صورت مستقل احراز هویت و بر مبنای آن، احراز صلاحیت کنند تا بر این اساس خدمت ارائه شود.

وی گفت: در حقیقت شهروندان در محل حضور خود در خانه یا دفتر کار احراز هویت می‌شوند بدون اینکه نیازی به سرور‌های مرکزی باشد و این کار به صورت غیر متمرکز شکل می‌گیرد .

هر دفتر خدمات می‌تواند تائیدیه ­برای احراز هویت به کل سیستم ارسال کند و با این کار اعتبار سنجی شکل می‌گیرد و این بر مبنای رمزنگاری شدن احراز هویت و احراز صلاحیت است.

مزایای استفاده از فن آوری زنجیره بلاکی

 معاون رییس قوه قضاییه گفت: مزیتی که زنجیره بلاکی برای شناسایی هویت خدمت گیرندگان دارد این است که ما اگر احیانا دچار قطعی سیستم شدیم مشکلی در سامانه به وجود نمی‌آید.

یعنی در محل حضور شهروندان به دلیل وجود اطلاعات رمزنگاری شده در کل این زنجیره بلاکی نیازی به وصل شدن به سرور مرکزی و یا گرفتن تاییدیه از آن نیست که این انقلاب و گام دوم در عدالت الکترونیکی محسوب می‌شود.

شهریاری افزود: با این اقدام تحولی چشمگیر در دستگاه قضایی روی خواهد داد و­ کار ما در دستگاه قضایی­ در حوزه زنجیره بلوکی با ثنای ۲ آغاز می‌شود، اما این اتمام کار نیست و گام‌های دیگری تعریف کرده ایم .

یکی از این اهداف، ایجاد ثبت اسناد عادی بر مبنای زنجیره بلاکی است که بر این مبنا می‌توانیم مالکیت و اعتماد را در میان شهروندان به صورت توزیع یافته مدیریت کنیم.

وی گفت: با این کار نیازی به سازمان‌های رسمی برای ثبت اسناد نخواهد بود و دفاتر کل جمع آوری می‌شود و این دفاتر به صورت رمزنگاری شده در اختیار همه شهروندان است و شهروندان خودشان می‌توانند همتایان خود را پیدا کنند و بر مبنای اعتمادی که بر بستر زنجیره بلاکی تحقق پیدا کرده است مالکیت خود را مبادله کنند­ و­ با این فناوری در آینده دیگر به هیچ نهاد مستقل و متمرکزی که این مالکیت در آن شکل بگیرد نیازی نخواهیم داشت.

شهریاری گفت: هم اکنون بیش از ۲۰ میلیون شهروند در سامانه ثنا ثبت نام کرده اند­ و بر بستر شبکه قابلیت شناسایی دارند و همه سازمان‌های دولتی و حاکمیتی می‌توانند از این بستر که طرحی ملی است برای احراز هویت شهروندان استفاده کنند و هر خدمتی می‌خواهند ارائه کنند.

ثبت دیدگاه