بررسی مزایا و معایب CBDC ها توسط بانک مرکزی روسیه

بانک مرکزی روسیه مزایای بالقوه و مضرات ارزدیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را در یک سند کوتاه که در ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) منتشر شده‌، مورد بررسی قرار داده‌ است.

در این سند، تحت عنوان “آیا آینده‌ای برای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی وجود دارد “، بانک مرکزی روسیه تعدادی از مزایای بالقوه CBDC مانند توانایی آن‌ها برای کاهش هزینه‌های معاملات در اقتصاد و نیز ارائه یک دارایی با ریسک کمتر و منفعت بیشتر را مشخص کرد.

با این حال، بانک روسیه اشاره کرد که پتانسیل CBDC برای به حداقل رساندن هزینه‌های معامله می‌تواند تنها در صورتی تحقق یابد که یک راه‌ حل فنی برای CBDC ها عرضه شود که ابزار بهتری را برای سهولت استفاده در پرداخت‌ها و پس‌اندازها، در مقایسه با پول فیات و کارت‌های اعتباری ارائه دهد.

مزایا و معایب ارزدیجیتال بانک مرکزی

بانک مرکزی در حالی که به مزایای کافی CBDC ها اشاره دارد، ناشناس و مخفی بودن CBDC ها را به عنوان یک نقطه‌ضعف بالقوه اشاره کرد. به طور مشخص، این بانک بر روی عدم توانایی CBDC ها برای ناشناس بودن در مقایسه با پول نقد تأکید کرد.

در این سند آمده است:

CBDC عملا نمیتواند سطح ناشناس و مخفی بودنی را که با پول نقد ارائه می شود، فراهم کند. این قطعا یک مزیت برای تنظیم کننده هاست، اما می تواند به عنوان یک مزیت برای کاربرانی باشد که در فعالیت های مشکوک دخیل هستند و نگران حفظ حریم خصوصی خود می باشند.

بانک مرکزی روسیه همچنین اظهار داشت که CBDC ها قادر به رقابت با سپرده های بانکی تجاری در زمینه تورم کم و نرخ بهره متوسط هستند.این بانک نوشت که CBDC ها تنها در صورت ارائه نقدینگی و سهولت استفاده، می‌توانند به صورت کامل به یک معادل پول نقد تبدیل شوند.

CBDC یک ارز دیجیتال است که توسط بانک مرکزی عرضه شده و دارای وضعیت قانونی و سایر ویژگی های متمرکز پول فیات است.

اخیرا نیز مجمع اقتصاد جهانی گزارش داد که حداقل ۴۰ بانک مرکزی در جهان در حال برنامه ریزی برای آزمایش CBDC هستند. پیش از این، بانک پرداخت های بین المللی، تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می داد، ۷۰ درصد بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال بررسی صدور CBDC هستند.

ثبت دیدگاه