تعریف شبکه بلاک چین

بلاک چین یک پایگاه داده یکپارچه برای ثبت اطلاعات و گزارش ها است. با استفاده از بلاک چین کاربران می توانند گزارش های مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات  که به آن دفتر کل نیز می گویند، وارد کنند و چگونگی ثبت و به روزرسانی اطلاعات را کنترل نمایند. اولین و معروف ترین استفاده از فن آوری بلاک چین در تراکنش های بیت کوین اتفاق افتاده است.

پایگاه داده بلاک چین به صورت غیرمتمرکز عمل می کند . یعنی توسط هیچ شخص و یا سازمانی به صورت متمرکز کنترل نمی شود. در یک پایگاه داده متمرکز شخص و یا سازمانی کنترل شبکه را به عهده دارد، بطوریکه شخص و یا سازمان می تواند اطلاعات را تغییر دهد ویا حذف کند.

مشکل شبکه های متمرکز این است که این شبکه ها براحتی هک می شوند و مورد سرقت قرا می گیرند . اما در شبکه  غیرمتمرکز بلاک چین با استفاده از فن آوری رمزنگاری امکان هک و یا دزدیده شدن رمز ارزها وجود ندارد.

شبکه بلاک چین از تعدادی بلاک تشکیل شده که تراکنش ها در بلاک ها ذخیره شوند و این بلاک ها بصورت زنجیره ای به هم متصل هستند. این شبکه از سیستم همتا به همتا استفاده می کند.

 مثلا علی میخواهد برای محمد ۱ بیت کوین ارسال کنند. علی این پیام را به شبکه ارسال می کند و حساب محمد ۱ بیت کوین افزایش میابد. این پیام برای تمام رایانه های موجود در شبکه بلاک چین برای تایید امنیت و اعتبار تراکنش ارسال می شود. پس از تایید تراکنش توسط سیستم های موجود درشبکه عملیات مذکور انجام میشود.

تمرکز زدایی در شبکه بلاک چین

با ذخیره داده ها در سراسر شبکه، زنجیره بلاکی خطراتی را که با ذخیره داده ها بصورت متمرکز نگه داشته می شوند، حذف می کند.

ثبت دیدگاه