تعریف نرم افزار غیرمتمرکز (DApp)

اغلب اطلاعات کاربران اینترنت به صورت متمرکز در سرورهایی ذخیره می‌شود که مدیران شرکت‌های صاحب این سرورها به ویژه شبکه‌های اجتماعی نیز، به این اطلاعات دسترسی دارند. این مشکل بسیاری از کاربران اینترنتی است.

راه حل این مشکل، نرم افزار غیرمتمرکز است .نرم افزار غیرمتمرکز (Decentralized Application) بر بستر بلاک چین اجرا می‌شود و نیاز به سرور مرکزی ندارد.

نرم افزار غیرمتمرکز(DApps) دارای چهار ویژگی اصلی است. یک نرم افزارغیر متمرکز باید همه این ویژگی‌ها را بصورت همزمان داشته باشد. این چهار ویژگی عبارتند از:

۱.متن باز (open source): کدهای منبع باید برای همه کاربران بصورت رایگان در دسترس باشد.

۲. غیرمتمرکز: نرم افزار باید از فناوری رمزنگاری مشابه بلاک چین استفاده کند.

۳. انگیزه مالی: نرم افزار باید دارای توکن رمزنگاری شده و یا دارایی دیجیتال مختص خود باشد.

۴. الگوریتم/پروتکل: توکن‌های جدید ایجاد کند و دارای مکانیزم درونی برای توافق عمومی کاربران باشد.

به زبان ساده ، نرم افزار غیرمتمرکز یک پلتفرم متن باز است که بر روی بستر بلاک چین غیرمتمرکز عمل می‌کند. همچنین توکن‌هایی خاص را مورد استفاده قرار می‌دهد که توسط یک الگوریتم مشخص تولید شده است.

 بیت کوین و اتریوم بزرگ ترین پلتفرم های حال حاضر دنیا هستند و نرم افزارهای غیر متمرکز (DApps) متعددی بر روی بستر بلاک چین آن ها ساخته شده است. از طرفی برخی از آن ها نیزبلاک چین اختصاصی خود را ساخته و از آن استفاده می کنند.

در حال حاضر ایاس (EOS) نیز یک سیستم عملیاتی کامل برای برنامه‌های غیر متمرکز است .ارز دیجیتال EOS مجموعه خدمات و عملکردهایی مشابه با سیستم عامل ارائه می‌دهد که باعث تسهیل در گسترش نرم افزار های غیر متمرکز می‌شود.

ثبت دیدگاه