تعریف رمزارز

رمز ارزها به ارزهای مجازی یا دیجیتال گفته می شود که برای تایید و نگهداری تراکنش ها و همچنین ایمن سازی از تکنیک رمزگذاری استفاده میکند.

رمزارزها نوعی پول جایگزین برای مبادله هستند و از فرایند کنترل غیرمتمرکز پیروی می کنند. یعنی هر کاربر برای واریز و یا برداشت پول خود نیازی به واسطه گری بانک ها ندارد و از سیستم همتا به همتا استفاده می کند.

برای مثال ارسال پول از کاربر شماره ۱ مستقیما به کاربر شماره ۲ انجام میشود .سپس صحت هر تراکنش توسط کاربران شبکه بلاک چین تایید میشود .در این روند هر کاربر می تواند در صرافی های آنلاین معتبر ثبت نام کرده و یا برای خود کیف پول شخصی ایجاد کند. انواع زیادی از رمز ارزها وجود دارند که مهمترین آنها بیت کوین است .رمز ارزها از طریق استخراج  بدست می آیند .در فرایند استخراج بیت کوین ، تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه تایید شده و به دفتر کل (یا همان بلاک چین ) افزوده شده و بیت‌‌ کوین های جدیدی به عنوان پاداش آن تولید می‌شود.

هر کاربری با استفاده از تجهیزات ماینینگ می‌تواند به استخراج بیت کوین بپردازد. فرآیند ماینینگ شامل روی هم گذاشتن تراکنش‌های اخیر در بلاک ها و حل معادلات پیچیده است. اولین کاربری که بتواند این مساله را حل کند می‌تواند بلاک بعدی را به شبکه بلاک چین (زنجیره بلاکی) متصل کرده و پاداش بگیرد.

مزایا و معایب رمز ارزها

مزایای استفاده از رمز ارزها شامل سرعت بالای انجام تراکنش ها ، حفظ هویت کاربران و عدم نیاز به واسطه است. اما از معایب این سیستم بازگشت ناپذیری سرمایه است . بدین معنا که اگر در معاملات آنلاین صرافی ای هک شود هیچ کاربری قادر به بازگرداندن پولش نیست.

ثبت دیدگاه