چگونه در معاملات با استفاده از ارز دیجیتال کارمزد کمتری پرداخت کنیم؟

چطور کارمزد معاملات را با استفاده از رمزارزرها کاهش دهیم؟ برای شروع بهتر است که این موضوع را با یک مثال آغاز کنیم . تصور کنید که شما در ایالات متحده زندگی می کنید و روز تولد پدر عزیزتان همزمان با عید شکرگزاری است و او در کشور دیگری زندگی می کند. در این روز تمام بانک های محلی تعطیل هستند و هنگام ارسال پول به حساب بانکی خارجی پدرتان، ممکن است با تاخیر زیاد مواجه شوید.

برای اجتناب از این مشکل، شما مجبور به استفاده از پی پال، برنامه های ویژه تلفن همراه یا سرویس های انتقال پول سنتی هستید. با این وجود، هیچ تضمینی وجود ندارد که پول به موقع به حساب پدرتان واریز شود. در نهایت نیز شما مجبورید که کارمزدها را بسته به مبلغی که ارسال می کنید و کشوری که گیرنده در آن زندگی می کند پرداخت کنید، حتی اگر توان پرداخت آن را ندارید.

کاهش کارمزد معاملات با حذف واسطه ها

ایده اصلی رمزنگاری مبنی بر این است که پرداخت همتا به همتا (P2P) در هر زمان بدون نیاز به واسطه ها انجام شود.

این موضوع با یک مثال از مهندس ارشد شرکت BitGo بسیار شفاف بیان شده است. او تعطیلات معمولی در ایالات متحده و روز رئیس جمهور در تاریخ ۱۹ فوریه را توصیف کرد. در سال ۲۰۱۸، بانک های محلی  به طور معمول در این روز بسته هستند و خدمات مالی را به افراد ارائه نمی دهند. در حالیکه بیت کوین، به عنوان یک سیستم پرداخت همتا به همتا قادر به پردازش معاملات به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار است و بیش از ۷ میلیارد دلار بیت کوین در یک روز معامله شده است.

قطعا اکوسیستم رمزنگاری نیز دارای هزینه معامله است. به طور معمول، شما می توانید بین معاملات آهسته و سریع انتخاب کنید، یا سرویس های رمزنگاری خودشان اینکار را انجام می دهند. با این حال، نرخ  کارمزد معاملات به طور قابل توجهی متفاوت نیستند و مواردی وجود داشته زمانی که کاربران رمزنگاری توانستند مقدار زیادی پول را با کارمزد کم انتقال دهند.

به عنوان مثال در اکتبر سال ۲۰۱۸ یک سرمایه گذار، مبلغ ۲۹,۹۹۹ بیت کوین (که در آن زمان حدود ۱۹۴ میلیون دلار ارزش داشت) را با کارمزد ۰.۰۱ دلار ارسال کرد. در حالیکه ارسال این مبلغ به روش سنتی صدها هزار دلار کارمزد به کاربر تحمیل می کند.

استفاده از صنعت رمزنگاری در موارد خاص

محبوبیت رمزنگاری به طور پیوسته در کشورهای دارای نرخ تورم بالا رو به افزایش است.

ونزوئلا کشور بحران های اجتماعی و سیاسی شدید در طول چندین سال گذشته در حال مبارزه با تورم است. در حالیکه این کشور نتوانست ارزش پول فیات ملی خود را حفظ کند، شروع به خرید بیت کوین برای مقابله با رکود اقتصادی کرد و حجم مبادلات هفتگی این کشور در صرافی LocalBitcoins به بیش از ۲۰۰۰ بیت کوین رسید.

در همین راستا U.N( یک نهاد سازمان ملل متحد برای برابری جنسیتی و توانمند سازی زنان ) برای کمک به پناهندگان در اردوگاه های سوریه از طریق بلاک چین برای آنها پول واریز می کردند. زنان پناهنده می توانستند بدون دخالت شخص ثالث مانند بانک ، پول خود را مستقیما دریافت کنند. شبکه بلاک چین این شرایط را فراهم می کرد تا آنها بتوانند مواد غذایی مورد نیاز خود را با استفاده از اسکن عنبیه چشم به جای داشتن پول نقد و یا کارت اعتباری ، تهیه کنند. این افراد برای دسترسی به وجوه پرداختی، چشم خود را اسکن می کردند که متعاقبا به یک حساب کاربری در شبکه بلاک چین پیوند داده می شد.

چگونه میتوانم در زندگی روزمره از پرداختهای رمزنگاری استفاده کنیم؟

به غیر از انتقال پول به صورت غیر متمرکز، رمزنگاری به عنوان بخشی از برنامه های ویژه می تواند به مصرف مسئولانه و صرفه جویی در پول نیز کمک کند.

دولت ها و شرکت ها در سراسر جهان، به طور پیوسته در حال پذیرش رمز ارزها  هستند و برای پرداخت های رمزنگاری در مناطق مختلف قوانینی وجود دارد. به عنوان مثال، در ایالت اوهایو، شما می توانید مالیات خود را با بیت کوین پرداخت کنید. در حالیکه در پراگ، شما می توانید در تعطیلات خود ، بدون استفاده از پول های سنتی و با بیت کوین خرید کنید و یا هزینه هتل خود را پرداخت نمایید. این روزها استفاده از رمز ارزها توجه شرکتهای بزرگ زیرساخت، مانند راه آهن را نیز به خود جلب کرده است.

خطرهای استفاده از رمز ارزها

علیرغم تمام مزایایی که در استفاده از رمز ارزها وجود دارد، مواردی هست که باید در نظر گرفته شود.

خرید و فروش رمز ارزها برای اولین بار آسان نیست. برای این منظور اول از همه، شما باید تحقیقات مربوطه را انجام دهید تا کاملا درک کنید ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند. شما باید از کلید های بلاک چین، کلید عمومی و خصوصی، صرافی های ارز دیجیتال معتبر و رمز ارزهای مختلف نیز آگاه باشید. همچنین برای ارزی که می خواهید در آن سرمایه گذاری کنید باید با توجه به کارمزدها، یک صرافی و کیف پول دیجیتال انتخاب کنید.

این کارهای مقدماتی می تواند برای افرادی که با آی تی و اینترنت آشنا نیستند، مخصوصا افراد مسن کمی سخت باشد. با این حال، مقالات و آموزش های موجود در سایت ما می تواند به کسانی که می خواهند برای اولین بار در صنعت رمز ارزها سرمایه گذاری کنند، کمک کند.

پس از خرید ارزها، سرمایه گذاران ارز دیجیتال باید خطرات ناشی از نوسانات بالا را درک کنند. با مراجعه به بخش اخبار سایت می توانید در جریان حوادث و اتفاقات دنیای رمز ارزها قرار بگیرید و همچنین از آخرین قیمت ارزهای دیجیتال نیز مطلع شوید.

در نهایت همه کاربران باید بدانند که علیرغم تمام تلاش ها، صنعت رمزنگاری هنوز در معرض هک های عظیم قرار دارند. گاهی اوقات، تلفات ناشی از اشتباهات انسانی  باعث از دست رفتن کل سرمایه کاربران می شود. برای مثال حادثه صرافی بزرگ کانادایی کودریگا که بدنبال مرگ ناگهانی بنیانگذار این شرکت، کل سرمایه ی کاربرانش از دست رفت.

با تمام این توضیحات لازم است که سرمایه گذاری در این حوزه آگاهانه انجام شود، چرا که این سرمایه ها در حقیقت زود بازگشت نیستند و برای سود آوری در این عرصه نیاز به تدبیر و دانش کافی است.

ثبت دیدگاه