کیف پول یا WALLET چیست؟

هر کاربر باید برای خرید و فروش رمزارز یک کیف پول داشته باشد. منظور از کیف پول، نرم‌افزاریست که کلید عمومی و کلید خصوصی را در خود نگه میدارد و با بلاک چین‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند. ازاین کلیدها برای ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی در بلاک چین و ردیابی مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. به این ترتیب کاربران می‌تواند ارزهای دیجیتال خود را برای کاربری دیگر ارسال و یا از او دریافت کنند ونیز می توانند مانده حساب کیف پول دیجیتال خود را مشاهده کنند .

بخاطر داشته باشید کیف پول دیجیتال موجودیت فیزیکی ندارد. وقتی یک کاربر ارز دیجیتال موجود در کیف پول خود را برای کاربر دیگر می‌فرستد، در واقع مالکیت آن را از کیف پول خود به نشانی کیف پول آن کاربر انتقال می‌دهد.

برای اینکه این مقدار ارز دیجیتال جابجا شود، کلید خصوصی ذخیره شده باید با کلید عمومی ارز مذکور همخوانی داشته باشد. اگر کلید خصوصی و عمومی همخوانی داشت، موجودی کیف پول دریافت‌کننده افزایش و موجودی ارسال‌کننده کاهش می‌یابد و انتقال صورت می‌گیرد.

انواع کیف پول

کیف پول دیجیتال به چند دسته تقسیم می شود:

  1. کیف پول نرم افزاری (قابل نصب بر روی رایانه، موبایل و لپ تاپ)
  2. کیف پول سخت افزاری
  3. کیف پول کاغذی

کیف پول نرم افزاری (رایانه ، لپ تاپ): این نوع  کیف پول با دانلود و نصب آن بر روی رایانه و لپ‌تاپ قابل استفاده می باشد. این نوع از کیف پول‌ها دارای امنیت بالایی هستند ولی در صورت ویروسی و یا هک شدن کامپیوتر، احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد.

کیف پول نرم افزاری (موبایل): این کیف پول‌ برروی تلفن‌ همراه شما اجرا می‌شود و بدلیل قابل حمل بودن بسیار کاربردی است. این برنامه‌ها بدلیل فضای محدود تلفن های همراه معمولاً با حجم کمتر طراحی می شوند و کاربری ساده‌ تری نسبت به نمونه‌های دسکتاپی دارند.

کیف پول سخت‌افزاری: دراین کیف پول‌ اطلاعات تراکنش‌ها به‌ صورت آنلاین دریافت می‌ شود ولی ذخیره اطلاعات به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد که به نسبت ، موجب افزایش ایمنی آنها می‌شود. کیف پول‌ها بسیاری از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند. هر کاربربا وصل کردن دستگاه خود به یک رایانه متصل به اینترنت و وارد کردن رمز می‌تواند ارزهای خود را انتقال دهد.

کیف پول کاغذی: این کیف پول‌ها دارای کلید خصوصی شما هستند که روی کاغذ چاپ‌شده‌اند. درواقع نرم‌افزارهایی از کاغذ برای تولید امن چندین کلید و چاپ آنها استفاده می کنند. انتقال ارزهای مختلف به کیف پول کاغذی به‌ وسیله کلید عمومی صورت می‌گیرد که روی کیف پول مشخص‌شده‌ است. این کیف پول مانند یه گاوصندوق امن است که فقط با کلید خصوصی ای که در دست کاربراست قابل استفاده میباشد. برای برداشت سرمایه می می توانید کوین خود را ازروی کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌افزاری انتقال دهید. این کار بصورت دستی و با واردکردن کلیدهای دیجیتالی وهمچنین با اسکن کردن کیوآرکد از روی کیف پول کاغذی انجام می شود.

ثبت دیدگاه