استخراج یا ماینینگ چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که ماینینگ همان استخراج کردن است . به زبان ساده فرآیندی است که در آن، واریز و یا برداشت کوین در شبکه بلاک چین تایید شده و به آن افزوده می شود . سپس کوین های جدیدی به عنوان پاداش آن تولید می‌شود.

دو مولفه مهم برای ماین کردن عبارتست از : اینترنت و تجهیزات ماینینگ . با استفاده از تجهیزات ماینینگ شما نیاز به انجام هیچ کاری ندارید . ماینرها با روی هم گذاشتن تراکنش ها قادر به حل مساله های پیچیده محاسباتی هستند و اولین ماینری که بتواند این مساله را حل کند بلاک بعدی را به زنجیره بلاکی متصل کرده و پاداش می گیرد.

در حقیقت این پاداش کارمزد تراکنش‌های اخیر قرار گرفته در بلاک می باشد. میزان پیچیدگی مساله های موجود، به میزان توان رایانه‌های متصل به شبکه بستگی دارد که توسط یک پروتکل تغییر می کند . بدین معنا که هر چقدر تعداد استخراج کننده ها در یک شبکه افزایش یابد سختی شبکه نیز بالا می رود و پروتکل به دشوارتر کردن مساله ها پرداخته تا استخراج هم دشوارتر شود. برعکس اگر تعداد استخراج کننده ها کاهش یابد ، حل مساله ها نیز آسان تر میشود.

سخت افزارهای ماینینگ

در گذشته برای استخراج از واحد پردازنده مرکزی (CPU) رایانه های معمولی استفاده میشد. اما بتدریج کاربران به کارت گرافیک (GPU) روی آوردند که به شکل موثرتری نسبت به CPU عمل میکرد.

با گذشت زمان و بالا رفتن سختی شبکه از سخت‌افزارهای جدیدی بنام ASIC برای ماینینگ استفاده می‌شود.

واژه ASIC‌ مخفف عبارت (Application Specific Integrated Circuit) بمعنای مدار مجتمع ویژه کاربرد است که به طور خاص برای ماین کردن کوین طراحی شده است. اولین نمونه از این دستگاه در سال ۲۰۱۳ به بازار آمد و اکنون مدل‌های پیشرفته‌تری نیز از آن عرضه شده است.

ثبت دیدگاه